Azt gondolhatja az olvasó, hogy fenyegetem miközben közel 7 év telt el a párizsi megállapodás óta, és a globális kibocsátás hamarosan rekordot dönt.
Továbbá a világ legnagyobb történelmi kibocsátója rövidesen megdönti az olaj- és gázkitermelés eddigi rekordját. A katasztrofális jövő már szinte elkerülhetetlennek tűnik. Csak egy megoldás marad, sokkal nagyobb erővel kell a dekarbonizációt végrehajtani. Nincsen mellébeszélés, mindenkinek és mindennek karbonsemlegesnek kell lennie.
Rampasek, László A.
Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása rekordot dönt, ami a világjárvány idején bekövetkezett visszaesést törli el.
A szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátása 2020-ban 4,6 százalékkal esett vissza, mivel az év első felében bekövetkezett zárlatok korlátozták a globális mobilitást és hátráltatták a gazdasági tevékenységet. Sokan remélték, hogy ez a kibocsátás tartósabb csökkenésének kezdetét jelenti.
A legfrissebb adatok azonban szertefoszlatták ezeket a reményeket. Amint a hét grafikonja mutatja, az üvegházhatású gázok éves globális kibocsátása tavaly 6,4 százalékkal új rekordra emelkedett, és a világgazdasági tevékenység újraindulásával túlszárnyalta a járvány előtti csúcsot.
Az IMF Éghajlatváltozási Mutatók Táblájának frissített adatai alapján a feldolgozóipar és az energiaágazat kibocsátása járult hozzá a legnagyobb mértékben a legutóbbi globális növekedéshez – ez a nemzeti és nemzetközi statisztikai szervezetek közös erőfeszítése, hogy időszerű adatokkal segítsék az alacsonyabb szén-dioxid-felhasználásra való áttérés nyomon követését.
Míg a teljes kibocsátás jelentősen a járvány előtti szint fölé emelkedett, a közlekedés és a háztartások kibocsátása tavaly visszafogottabban nőtt, mivel a világjárvány a globális mobilitást is megnehezítette.
Ez különösen az omikron változat megjelenésével vált nyilvánvalóvá a tavalyi negyedik negyedévben. A közegészségügyi politikai intézkedések számos országban csökkentették a háztartások és a villamosenergia-ágazat kibocsátását.
Fontos lesz figyelemmel kísérni e két ágazat kibocsátását, amint a gazdaságok teljes mértékben újranyílnak a történelmi magas fosszilis tüzelőanyag-alapú energiaárak mellett.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület azt mondta, hogy az általuk vizsgált forgatókönyvek szerint a légkör felmelegedésének a kulcsfontosságú 1,5 Celsius-fok körüli szintre való korlátozásához legkésőbb 2025-ig kell elérnie a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás csúcspontját.
Az éghajlati műszerfal új adatai aláhúzzák azt, amire egyes tudósok figyelmeztettek: az idő fogytán van.
Szerzők: P. Bhanumati, Mark de Haan és James William Tebrake
Forrás: IMF