Éghajlatkutatók figyelmeztetik az északi országok minisztereit az Atlanti-óceán áramlásának változására.
Koppenhága – Több mint 40 klímatudós sürgeti (.PDF) az északi országok minisztereit, hogy akadályozzák meg, hogy a globális felmelegedés jelentős változást okozzon az Atlanti-óceán egyik áramlatában, ami hirtelen változásokat idézhet elő az időjárási mintákban és károsíthatja az ökoszisztémákat.
Emberek néznek az Atlanti-óceánra az írországi Ventryben lévő Slea Hadból 2016. december 27-én. Kép: REUTERS/Clodagh Kilcoyne/File
Az éghajlatkutatók szerint az Atlanti-óceán meridionális forduló áramlásának (AMOC) összeomlása – az óceáni áramlatok rendszere, amely meleg vizet szállít az Atlanti-óceán északi részébe és biztosítja Európa enyhe éghajlatát – veszélyeztetheti az emberek életkörülményeit a sarkvidéki régióban és azon túl is.
„Egy ilyen óceáni áramlásváltozásnak pusztító és visszafordíthatatlan hatásai lennének különösen az északi országok, de a világ más részei számára is” – írták a tudósok szombaton az öt országot – köztük Dániát és Svédországot -, valamint három autonóm területet tömörítő Északi Miniszterek Tanácsának címzett levelükben.
A levél olyan intézkedésekre ösztönzi a tanácsot, amelyek magukban foglalhatják az üvegházhatású gázok kibocsátásának globális csökkentésére való felszólítást.
A tudósok szerint több tanulmány is arra utal, hogy az atlanti áramlat változásának kockázatát jelentősen alábecsülték, hozzátéve, hogy komoly esély van arra, hogy a következő évtizedekben átlépjük a fordulópontot.
„Ha Nagy-Britannia és Írország olyan lesz, mint Észak-Norvégia, (annak) óriási következményei lesznek. Megállapításunk szerint ennek nem kicsi a valószínűsége” – mondta Peter Ditlevsen, a Koppenhágai Egyetem professzora, a levél egyik aláírója.
Az Egyesült Királyság meteorológiai hivatala szerint az óceáni áramlási rendszer összeomlása fokozná az északi félteke lehűlését, megemelné az Atlanti-óceán tengerszintjét, csökkentené a csapadékot Európában és Észak-Amerikában, és eltolná a monszunokat Dél-Amerikában és Afrikában.
A Nemzetközi Valutaalap szerint a fosszilis tüzelőanyagok globális támogatása 2022-ben elérte a 7 billió dolláros rekordot.
Az ilyen támogatások azt mutatják, hogy nincsenek hiteles erőfeszítések egy ilyen éghajlati katasztrófa megelőzésére – mondta Stefan Rahmstorf professzor a németországi Potsdami Éghajlati Hatáskutató Intézetből.
REUTERS | Louise Breusch Rasmussen és Ali Withers tudósítása