Eddig soha nem tapasztalt számban keletkeztek erdőtüzek Szibéria és Alaszka erdeiben az elmúlt hetekben, ami óriási mennyiségű szén-dioxidot juttatott a légkörbe.
Ez azt jelenti, hogy bizarr módon az itt keletkező erdőtüzek kiváltói és elszenvedői is egyben a klímaváltozásnak, mivel a légkörbe kerülő szén-dioxid tovább erősíti annak hatásait. Ennek mennyisége ugyanis tudósok szerint csak július hónapban épp annyi volt, mint amennyit Svédország egy év alatt bocsát ki.
A fenti videóban található animáció, melyet az Európai Középtávú Időjárás Előrejelző Központ bocsátott az Euronews rendelkezésére, azt mutatja meg, hogyan alakult a szén-dioxid koncentrációja a légkörben július 10 és 25 között.
Nagy tömegű koncentrációt láthatunk Észak-Szibéria és Alaszka felett, ahonnan az erődtüzeket is jelentették. De a szén-dixoid nem csak innen érkezett.
A járművek és az ipar ugyanúgy hozzájárul a kibocsátáshoz – ezt a legjobban a Kína feletti, nagy koncentrációjú szén-dioxid tömeg mutatja.
Forrás: Euronews
A tudósok azt mondják, amit látunk, bizonyíték arra, hogy milyen egyre melegebb visszacsatolásokra számíthatunk egy melegebb világban, ahol az üvegházhatást okozó gázok nagyobb koncentrációja, még nagyobb melegedést okoz …
A tüzekben hatalmas mennyiségű korom is felszabadult, amely szintén hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. 1 gramm levegőben lebegő korom melegítő hatása 1 tonna szén-dioxidéval egyenlő. A jégsapkákra és gleccserekre kiülepedve a korom tovább folytatja éghajlatromboló munkáját, a jégfelület albedóját (fény- és hővisszaverő képességét) nagyban csökkentve gyorsítja annak olvadását.
– Lenkei Péter
Legfrissebbek (2019. augusztus 12.):
Erdőtüzek tombolnak Görögországban. Mintegy 50 helyen pusztítanak a lángok az országban.
A tűz átterjedt Athén egyik külvárosára is. Lángra kapott az erdő a Hymettus-hegyen, amely elválasztja a fővárost és a tőle keletre lévő Paianiát. A tűzoltóság nagy erőkkel vonult föl az utakon a több mint ezer méter magas hegyen. Mintegy 140 tűzoltó 46 járművel küzdött a lángok megfékezésével. Hétfő reggelre 8 speciálisan kialakított helikopter is csatlakozott hozzájuk. Úgy tűnik, végül sikerült kontroll alá vonni a térséget a katasztrófaelhárítás információi szerint.
Legkevesebb egy ház vált a lángok maratalékává. Több embert evakuáltak a térségből. A lángok és a hatalmas füst még messziről látszik.
A hatóságok figyelmeztetése szerint a héten az erdőtüzek továbbterjedésére lehet számítani.
Már üdülőhelyeket is veszélyeztet a tűz Gran Canarián
Már több mint 1000 hektáron ég az erdő a spanyolországi Gran Canarián, mindössze 20 kilométerre a sziget fővárosától Las Palmastól. A gomolygó füstöt még a szomszédos Teneriféről is látni lehet.
A hétvégén 1000 embert kellett kitelepíteni a környező falvakból. Őket tornatermekben és templomokban szállásolták el.
Jelenleg is 230 tűzoltó és tucatnyi helikopter próbálja éjt nappallá téve megfékezni a lángokat, ugyanis félő, hogy a tűz hamarosan átterjed a turisták körében is népszerű észak-nyugati Tamadaba Nemzeti Parkra. Az oltást nehezíti, hogy a hónapok óta tartó hőség miatt a növényzet teljesen kiszáradt, esténként pedig rendkívül erős a szél, ami csak tovább táplálja a tüzet.
A természeti katasztrófát valószínűleg egy forrasztópisztoly okozhatta. A spanyol hatóságok az esettel kapcsolatban vasárnap őrizetbe is vettek egy 55 éves férfit és arra kérték a helyieket, hogy a nyári szezonban tartózkodjanak a kerti sütögetéstől és barkácsolástól.
Forrás: Euronews