Az Európában honos fafajok több mint fele veszélyeztetett a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) által végzett állományfelmérés szerint.
A kártevők mellett a betegségek, a területidegen fajok, a nem fenntartható fakitermelés, a városok növekedése és a turizmus áll a jelenség hátterében – közölte a tanulmányára hivatkozva az IUCN szeptember 27-én Brüsszelben. A szervezet elsősorban az Európában ismert 454 fafajt vizsgálta.
15 százaléka pedig súlyosan veszélyeztetett, tehát a kihalás fenyegeti.
A veszélyeztetett fajok között szerepel a közönséges vadgesztenye is. Magyarországon a klímaváltozásra a közönséges bükk, a tölgy, és a boróka az egyik legérzékenyebb: az aszályos nyarakat, az egyre magasabb évi középhőmérsékleteket ezek a fajok viseli el a legkevésbé. Magyar szakemberek úgy gondolják, hogyha a tőlünk délről, délkeletről választanak például kocsánytalan tölgy csemetét, vagy pedig makkot onnan importálnak, meghatározott helyről meghatározott helyre, akkor az említett problémát, a nagyon intenzív, gyors változást tudják ellensúlyozni. (forrás: infostart)
A fák a földi élet alapvető fontosságú részei. Az európai fák a maguk sokszínűségében élelemforrásul és otthonul szolgálnak számtalan állatfajnak, például a madaraknak, mókusoknak és gazdasági szerepük is jelentős
– áll a szervezet közleményében.
Az IUCN világszerte összesen több mint 28 ezer állat- és növényfajt sorolt a veszélyeztetett kategóriába.
Rampasek László
Forrás: MTI | IUCN