Levél a klímarendszer nevében a COP28 elnökének, Sultan Al Jaber-nek írt levelünk.
A COP28-ra vonatkozó végső vörös vonalaim.
Az éghajlati rendszer nyílt levele Sultan Al Jaberhez, a COP28 elnökéhez
2023. december 3.
Kedves Sultan Al Jaber!
Klímatudósként üdvözöljük az Ön elkötelezettségét, hogy a COP28-on valódi tervet dolgoz ki a Párizsi Megállapodás céljainak elérésére. Tudjuk, hogy Ön az elmúlt évben a Párizsi Megállapodás számos különböző részes féllével találkozott, akiket gyakran kemény tárgyalópartnerek képviselnek.
Sajnálattal kell tájékoztatnunk Önöket, hogy a legnehezebb fél képviselői állnak Önök előtt. Ez egy olyan Fél, amely csak vörös vonalakkal rendelkezik, és egyáltalán nem rugalmas.
Ezt a felet éghajlati rendszernek hívják, és csak a természet (fizika, kémia és biológia) törvényeinek engedelmeskedik.
Ezt a rövid üzenetet az éghajlatváltozás mérséklésére összpontosítjuk.
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás elengedhetetlen a hatások súlyosságának csökkentéséhez. Ennek meg kell történnie, és megfelelő finanszírozást kell kapnia. Az alkalmazkodásnak azonban vannak kemény és puha korlátai, és 1,5°C-os felmelegedés felett rendkívül nehézzé és költségessé válna, amint azt az IPCC 1,5°C-os felmelegedésről szóló különjelentése is mutatja.
Már ma is növekvő veszteségeket és károkat tapasztalunk, még 1,2°C-os felmelegedés esetén is. A veszteségekről és károkról szóló vita nem vált volna ilyen nehézzé, ha a felmelegedést korábban megállították volna.
Az 1,5°C-os cél életben tartása elengedhetetlen ahhoz, hogy az alkalmazkodás egyszerűen lehetséges maradjon.
Az éghajlati rendszer viselkedésének lényegét ezek az animált CO2– és hőmérsékleti spirálok foglalják össze (lásd: https://openclimatedata.net/climate-spirals/concentration-temperature/). Ahogy a CO2-koncentráció nő, úgy nő a globális hőmérséklet is. A CO2-koncentráció a bolygót körülvevő, egyre vastagodó hőszigetelő réteg szerepét tölti be.
A CO2-koncentráció 50%-kal nőtt azóta, hogy a szén, az olaj és a gáz tömeges felhasználása megkezdődött, és ehhez az erdőirtás is hozzájárult. Ennek hatására a globális hőmérséklet közel 1,2°C-kal emelkedett, és tovább fog emelkedni, amíg a CO2-koncentráció növekszik. Önök nagyon jól tudják, hogy milyen hatások kísérik ezt a felmelegedést, és hogy miért fogadták el az 1,5°C-os célt: nem azért fogadták el, mert könnyű elérni, hanem azért, mert milyen súlyos károkat tudunk elkerülni, ha nem lépjük át ezt a felmelegedési szintet.
Ha az emberiség meg akarja akadályozni az 1,5°C-os cél túllépését, akkor gondoskodnia kell arról, hogy a CO2-koncentráció növekedése legkésőbb 2050-ig megálljon. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb 2050-ig el kell érni a globális nettó CO2-kibocsátás nulláját, más üvegházhatású gázok (metán stb.) kibocsátásának jelentős csökkentésével együtt.
A globális nettó nulla kibocsátás 2050-ig azt jelenti, hogy az EU-nak, az USA-nak és más fejlett országoknak méltányossági okokból 2050-nél jóval korábban kell elérniük a nettó nulla szintet.
Az éghajlati rendszer nem politizál. Nem játszik a szavakkal. Csak az üvegházhatású gázmolekulák valós kibocsátását vagy elnyelését érti. A nettó nulla pontosan azt jelenti, amit ezek a szavak jelentenek: egyetlen tonna CO2-t sem lehet kibocsátani, amely nem nyelődik el 100%-ban, biztonságosan és tartósan.
Ragaszkodunk hozzá: a szén-dioxid-tárolás állandó tárolást jelent, nem pedig tárolást egy kimerült olajkútban, hogy még több olajat nyerjünk ki belőle, sem tárolást egy erdőben vagy egy természetalapú megoldásban, amely a következő alkalommal elég vagy az éghajlatváltozás hatása alá kerül. Mivel az állandó és biztonságos tárolási kapacitás korlátozott, amint azt már 2005-ben az IPCC különjelentése a CO2 leválasztásáról és tárolásáról kimutatta, a nettó nulla nem sokban különbözik a nullától.
Ami azt jelenti, hogy az éghajlati rendszernek az 1,5°C-os cél életben tartásához nemcsak sokkal több megújuló energiaforrásra van szüksége, hanem a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésére is, az összesre, szénre, olajra és gázra, valamint a nettó erdőirtás megállítására 2050-ig. A ma használt fosszilis tüzelőanyagok nagyon kis hányadát addigra még használhatnánk, azzal a feltétellel, hogy a kibocsátásukat 100%-ban megkötnénk és biztonságosan és tartósan tárolnánk.
Az éghajlati rendszer nevében szólva, ez a mi vörös vonalunk: az emberiségnek meg kell állapodnia a fosszilis tüzelőanyagok 2050-ig történő fokozatos kivezetéséről, és ezzel egyidejűleg a nettó erdőirtás leállításáról.
Köszönöm figyelmüket, megértésüket és a bátorságot, amelyre szükségük lesz ahhoz, hogy a COP28-on segítsék a nemzetközi közösséget e vörös vonal, a mi végső vörös vonalunk tiszteletben tartásában, ha azt akarják, hogy bolygónk lakható maradjon, és senki se maradjon hátra.
Az éghajlati rendszer nevében, aláírva: Prof. Jean-Pascal van Ypersele (UCLouvain, az IPCC korábbi alelnöke) és Prof. Michael E. Mann, a Pennsylvaniai Egyetem Föld- és Környezettudományok Elnöki Kiváló Professzora.
Forrás: MICHAEL E. MANN