1971. október 30. – Intő és örök példa egy ciános üledéktározó átszakadása: hivatalosan 89 halott, valójában több mint 150. Az akkori kommunista vezetés eltusolta a certeji tragédiát.
A Hunyad megyei Certej (Csertés) bányásztelepülés életét örökre megváltoztatta az 1971 őszén bekövetkezett katasztrófa, melynek során a ciános arany és ezüst kitermelésére használt üledék áttörte a tározó gátját, és a falura zúdulva mindent elpusztított, ami útjába került.
Percek alatt romba döntött hat tömbházat és egy harminc szobás szállást több lakóházzal együtt. A hivatalosan 89, valójában 150-nél is több áldozat szörnyű halála a reggeli órákban következett be, október 30-án. A kommunista hatóságok azonnal eltusolták a történteket, kicsinyítették a tragédia hírértékét, és így még nemzeti gyásznapot sem kellett elrendelniük. Az ügyben lezajlott nyomozás egy év múlva megállapította, hogy a katasztrófának természetesen nincs felelőse, azt nem lehetett volna megakadályozni.
A katasztrófa reggelén semmiféle előjel nélkül bontakoztak ki a tragédia eseményei. Az alvó lakosság semmit sem hallott a gátszakadás pillanatában, mégis a 300.000 tonna ciános zagy megállíthatatlanul zúdult a lakott völgy felé. A bárminemű figyelmeztető jel nélküli áradat másodpercek alatt tett mindent a földel egyenlővé, nem hagyva időt arra, hogy az áldozatok elmenekülhessenek, vagy felfogják, szörnyű halálban lesz részük. A csendet az egész faluban felhangzó segélykiáltások törték meg. A település életben maradt lakosságában csak ekkor tudatosult: átszakadt a gát.
Az 1972-re elkészült jelentés megállapította, hogy a ciános sav öt kilométeres körzetben öntötte el a falut. A megtalált áldozatokat a település kulturális otthonába szállították. A jelentés szerint egyes áldozatokat csak nagy nehézségek árán sikerült azonosítani, a hadsereg bevonásával pedig 85 sérültet szállítottak kórházba. A katasztrófa tényleges mértékét elleplezték, nem neveztek meg felelősöket sem.
Forrás: Greenfo | Quartz Film