A bolygóhatárok, mint a Föld rendszerét fenyegető kockázatok minimalizálásának kulcsfogalma.
A bolygóhatárok koncepciója kulcsfontosságú eszköz az éghajlati válság kezelésében és az emberiség földi jövőjének biztosításában.
A Nature Reviews Earths & Environment című folyóiratban most először írják le teljes egészében a bolygóhatárok történetét: A szerzők megvilágítják a fogalom eredetét, és ismertetik a különböző tudományágakra, valamint a társadalomra és a politikára gyakorolt növekvő befolyását. A cikk leírja (.PDF), hogyan fejlődött a bolygóhatárok tudománya 15 év alatt a globális fenntarthatósági menetrend egyik fő mozgatórugójává, és hogyan nyert világszerte jelentőséget a Föld rendszerét fenyegető növekvő kockázatokkal szemben.
A Föld rendszerének múltbeli és lehetséges jövőbeli fejlődési pályái. A színes nyilak az éghajlatváltozás bolygói határai és a bioszféra integritásának változásai metszéspontjának hipotetikus útvonalait jelölik. (Rockström et al, 2024. Nature Reviews Earth & Environment)
„A bolygó stabilitásának és ellenálló képességének pontos felmérésére és ellensúlyozására sürgősen szükség van ahhoz, hogy a Föld egyensúlya helyreálljon, és biztonságos határokon belül maradjon” – mondja Johan Rockström, a Potsdami Éghajlati Hatáskutató Intézet (PIK) igazgatója, a cikk vezető szerzője. Egy 28 kutatóból álló nemzetközi csoporttal együtt 2009-ben javasolta a bolygóhatárok fogalmát. „A bolygóhatárokkal kapcsolatos tudományos eredményeknek köszönhetően ma már tudjuk, hogy a bioszféra – biológiai sokféleség, víz, szárazföld, óceán, tápanyagok, aeroszolok – biztonságos működési terébe való visszatérés nélkül nincs megoldás az éghajlati válságra, és nincs mód arra, hogy a 1,5°C-os határon belül maradjunk. A bolygó egészségének védelme érdekében minden határt együttesen kell megvizsgálnunk.”
„A bolygóval való kapcsolatunk jobb megértése erősíti a fenntartható cselekvés képességét. A bolygóhatárok koncepciója egyszerűen és világosan megmutatja, hogy milyen nagy hatással vagyunk a Földre, és mennyit veszünk el tőle. A bolygóhatárok ezért elengedhetetlenek a fenntartható társadalmak kialakításához” – mondja Katherine Richardson, a Koppenhágai Egyetem munkatársa, a cikk szerzője, aki mindhárom, a bolygóhatárok koncepciójáról szóló tudományos publikáció társszerzője.
A kutatók nyomon követik a bolygóhatárok alakulását, és leírják, hogy a fordulópontok, az antropocén és a holocén bizonyítékai hogyan vezettek e holisztikus modell javaslatához. Ma már tudományos alapot és iránymutatást nyújt egy olyan globális fenntarthatósági menetrendhez, amelynek célja az életfenntartó feltételek biztosítása a Földön, a holocénnel mint referenciaponttal. A Planetary Boundaries koncepció kilenc globális biofizikai határt határoz meg – mint például az éghajlatváltozás és a bioszféra integritása -, amelyek elengedhetetlenek a Föld rendszerének szabályozásához. A bolygói határok harmadik, 2023-as frissítése során először számszerűsítették az összes határt, és megállapították, hogy a kilencből hatot már túlléptek.
Útiterv a jövőre nézve
Cikkükben a kutatók kifejtik a bolygóhatároknak a Föld rendszerének irányítására gyakorolt döntő befolyását, valamint központi szerepüket a földrendszer-tudomány és a fenntarthatósági kutatás közelítésében. Bemutatják, hogy a bolygóhatárok hogyan nyitották meg az utat az olyan innovatív koncepcióknak, mint a bolygóegészségügy és a donut-gazdaságtan, és arra a következtetésre jutnak, hogy a bolygóhatárokkal kapcsolatos tudomány a globális fenntarthatósági kutatásban mára általánossá vált. Az antropocénben az üzleti életben, a pénzügyekben, a politikában és a civil társadalomban a fogalmat egyre inkább a fenntartható fejlődés keretrendszereként használják. Erre az alkalmazásra példaként említhetünk országos tanulmányokat, mint például Új-Zéland esetében, városokban, mint Amszterdam, üzleti hálózatokban, mint például a World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), vagy globális kutatási munkák keretében, mint például a Föld Bizottság.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a bolygóhatárok koncepciójának folyamatos fejlesztése szükséges a globális fenntarthatósági menetrend előmozdításához. A jövőre nézve nagyobb felbontású Földrendszer-megfigyelésre, rendszeresebb tudományos frissítésekre és innovatív megközelítésekre van szükség a méltányosság és igazságosság kérdéseinek a globális fenntarthatósággal összefüggésben történő kezeléséhez. A növekvő bolygókockázatokkal szemben a koncepció útitervet kínál a Föld biztonságos, életképes jövőjéhez. A kutatók szerint a bolygó határain belül a társadalom elősegítheti az ellenálló képességet és a méltányosságot a generációk között, és biztosíthatja a fenntartható örökséget.
Forrás: Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung