A megújuló energiaforrásokat érintő befektetések elérhetik az ezermilliárd dollárt 2025-ig. Az amerikai Citigroup pénzügyi intézet szerint a következő tíz éves idősáv lehet a megújulóenergetikai befektetések csúcsidőszaka, ami nagy hatással lehet a zöld kötvény- és részvénykibocsátásokra is.
Mike Eckhart, a Citigroup pénzügyi- és környezetvédelmi igazgatója szerint 2025-ig a globális megújulóenergetikai befektetések összege elérheti az ezermilliárd dollárt. A pénzügyi vállalat szakértője úgy véli, hogy 2025 egyfajta határpont is lehet a befektetések terén, ugyanis a megújulóenergetikai létesítések jelentős része a következő tíz esztendőben várható, valamint a szektor piaca egy idő után elérhet egy telítettségi szintet.
Az előző évben a globális megújulóenergetikai befektetések összértéke meghaladta a 102 milliárd dollárt, míg2016. első negyedévében 53,1 milliárd dolláros összbefektetésről beszélhetünk. Ha ezekből a számokból indulunk ki, a 2015-től számított tíz éves időszak alatt elképzelhető, hogy a Citigroup számításai beigazolódnak, miszerint 2025-re a befektetések összértéke eléri az ezermilliárd dollárt.
A 2015-ös év során a befektetések terén a legnagyobb számokat a Közel-Kelet és Afrika térsége produkálta, míg az európai térség befektetési mutatói csökkentek. 2016. első negyedévében fordult a kocka, az európai régióban történt gyarapodás, míg Kínában csökkent a befektetési kedv. Az elmúlt másfél év másfél év időszakának befektetési statisztikái alapján arra lehet következtetni, hogy a szektorba irányuló befektetések folyamatosak, az aktuális csúcsbefektetők pedig időszakosan váltják egymást. A megújulóenergetikai befektetők újabb régiókkal egészülnek ki – mint például az eddig létesítés szempontjából kiaknázhatatlan területetek – a technológia fejlődésével.
A tőkepiacok egyre értékesebb lehetőségként tekintenek a megújulóenergetikára, az alacsony kamatok és a jelentős hozamnak köszönhetően. Eckhart szerint a következő tíz év során zajló „megújulóenergetikai befektetési láz” rendkívüli mértékű zöld kötvény- és részvénykibocsátással párosulhat, amit a Moody’s, pénzügyi kutatással foglalkozó szervezet elemzése is megerősít. A szakember csütörtökön Utrechtben szólal meg újból megújulóenergetikai kérdésekben a Solar Future 2016 rendezvényen, amely az év egyik legnagyobb találkozója a napenergia bizniszben.
Forrás: smartinvest
. . |