A koronavírus-járvány utáni talpraállás és a zöld átmenet voltak a fő témák Európa legnagyobb kkv-knak szóló rendezvényén, a Kis- és Középvállalkozások Gyűlésén a szlovéniai Portorozban. A háromnapos rendezvényen vállalkozók, közgazdászok és politikai döntéshozók tanácskoztak.
– Mindannyiunknak hozzá kell tennünk a magunkét, ha az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságot, mint célt, el akarjuk érni – mondta az Euronewsnak Hubert Gambs, az Európai Bizottság Növekedési Főigazgatóságának igazgatóhelyettese. – Kis cégeknek és nagyoknak, a gazdaság minden ágazatának és a fogyasztóknak, hiszen sok múlik azon, mire van igény. A kkv-kra is szükség van ebben a küzdelemben, hiszen ők adják a vállalatok zömét. És az is fontos, hogy mi, politikai döntéshozók támogassuk ebben a kkv-kat. Részben információról, tanácsokról, részben pénzügyi támogatásról van szó, a Bizottság ezen a téren továbbra is szerepet fog vállalni, mert a gazdasági talpraálláshoz erős kkv-kra van szükség.
A zöld átálláshoz innovatív vállalkozások kellenek – mint például a világ első elektromos repülőgépének gyártója, a szlovén-olasz Pipistrel. Terméküket, a jelenleg egy órás repülési idővel rendelkező Velis Electró-t a pilótaképzésben használják. A jármű iránt nagy a kereslet, de a vállalkozás ambíciói még nagyobbak.
– Öt éven belül a repülőnk 600 kilométert tud már repülni, óránként 300 kilométeres sebességgel, kettő vagy négyüléses lesz, teljesen elektromos, zéró kibocsátással – mondta a vállalat alapító-vezérigazgatója, Ivo Boscarol. – És lesz egy teljesen elektromos meghajtású, pilóta nélküli légi szállítójárművünk, amely négyszáz kilogrammos terhet tud majd elszállítani párszáz kilométerre, zaj és káros gázkibocsátás nélkül.
De nem minden kkv-nak az a fő célja, hogy megváltsa a világot. A konferencia egyik fő témája volt, hogyan lehet a hagyományos vállalkozásokat rávenni a kibocsátásuk csökkentésére.
– Minden vállalkozásnak szüksége van energiára, vízre, van hatása a bolygóra, és fontos hogy a klímaváltozás hatásairól értesüljenek, mert alkalmazkodniuk kell annak következményeihez – mondta az Euronewsnak Lučka Kajfež Bogataj professzor, klímatudós. – Vannak komoly kockázatok, szóval nekem az a tanácsom, hogy aki vállalkozó, tanuljon és csökkentse a szén-dioxid-kibocsátását olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak lehet.
A kkv-szektor kihívásainak tárgyalásán túl a konferencián bemutatták és díjazták is az előremutató kezdeményezéseket és vállalkozásokat.
Forrás: Euronews