A Keeling-görbe

A karbonciklus továbbfejlesztett modellje segíthet a bejelentett kibocsátások ellenőrzésében.

A San Diegó-i UC San Diego Scripps Institution of Oceanography kutatói megalkották a globális karbonciklus pontosabb modelljét.

A Keeling-görbe | karbonciklus - ClimeNews Hírportál

A modell jobban figyelembe veszi a Föld szárazföldi ökoszisztémáinak hozzájárulását az üvegházhatású szén-dioxid légköri koncentrációjához, ami a globális kibocsátásokat számszerűsítő tudósok számára a bizonytalanság egyik fő forrása.

A modell nagyobb pontossága segíthet az emberiségnek a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó szén-dioxid-kibocsátás nyomon követésében és ellenőrzésében egy olyan időszakban, amikor az ember okozta kibocsátás forrásainak nyomon követése a párizsi éghajlat-változási megállapodás (HU) egyik kiemelkedő elemévé válik.

Az új modell ötéves időtávlatban fele akkora bizonytalansággal képes ellenőrizni a bejelentett globális kibocsátásokat, mint egy másik, széles körben használt modell. Ez az ötéves időszak különösen fontos a Párizsi Megállapodás szempontjából, a globális mérésnek nevezett, tervezett értékelés miatt. A felmérés ötévente értékeli a világ előrehaladását az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és az éghajlatváltozás kezelésének egyéb aspektusai terén. Az első globális leltár a dubaji COP28 konferencián zárult le.

“A hiba felére csökkentése segít abban, hogy lássuk, valóban csökken vagy növekszik-e az ember okozta kibocsátás” – mondta Ralph Keeling, a tanulmány társszerzője és a Scripps klímakutatója.

A Nature Climate Change című folyóiratban közzétett tanulmány (.PDF), amelyet a National Science Foundation, a Schmidt Futures program és az Earth Networks (egy AEM márka) támogatott, egy egyszerű modell teljesítményét javította azáltal, hogy jobban figyelembe vette a hőmérsékletnek a szárazföldi karbonkörforgásra gyakorolt, térben és évszakonként változó hatását. A modell ezt úgy érte el, hogy beépítette a korábban közzétett kutatási eredményeket (.PDF), amelyek egy globális térképet eredményeztek, amely megállapította, hogy a rövid távú hőmérséklet-ingadozások hogyan hatnak a szárazföldi ökoszisztémák karbonmérlegére.

“A hőmérséklet hatása a szárazföldi karbonkörforgásra az évszaktól függ, és attól is, hogy hol vagyunk a Földön” – mondta Benjamin Birner, a tanulmány vezető szerzője, a Scripps korábbi posztdoktori kutatója. “Például egy növény nem biztos, hogy jól reagál arra, ha nyáron szuper meleg van, de tavasszal jobban nőhet, ha több a meleg.”

A modell pontosabb becslése arra is utal, hogy az éghajlatváltozás előrehaladtával a szárazföldi ökoszisztémák váratlanul stabilan reagálnak az emelkedő hőmérsékletre. Ez ellentmond egy 2014-es befolyásos tanulmánynak (.PDF), amely hasonló légköri adatok alapján azt állította, hogy a trópusi ökoszisztémák az elmúlt évtizedekben érzékenyebbé váltak a hőmérséklet-ingadozásokra.

A szárazföldi ökoszisztémák szén-dioxid-kirakós részének pontosítása különösen fontos, mivel az évről évre ingadozik, és a bolygó másik három fő szén-dioxid-tárolójához (vagy “nyelőjéhez”) és -forrásához képest a legnagyobb bizonytalansággal járt. A Föld karbonháztartásának másik három fő változója az óceánok, a földhasználat vagy a földtakaró változásai, például az erdőirtás, valamint az emberi tevékenységekből, például a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből és a cementgyártásból származó kibocsátások.

Korábban, amikor a kutatók megpróbálták e négy forrás és nyelő (a földhasználat változása, az óceánok, a szárazföldi ökoszisztémák, valamint a fosszilis tüzelőanyagok és az ipar) hozzájárulását összeadni, hogy a légköri szén-dioxid szintjének mért változásaival megegyezzen, akár 760 millió tonna karbon, azaz a jelenlegi globális fosszilis tüzelőanyag-kibocsátás mintegy 8%-ának megfelelő mennyiségű karbon maradt elszámolatlanul. A kutatók ezt az eltérést a karbonháztartás egyensúlyhiányának nevezik.

Eddig kétféle modell próbálta megmagyarázni a szárazföldi bioszféra és a légkör közötti karboncsere évenkénti változásait.

Az első típus az, amit Birner “viszonylag egyszerű statisztikai megközelítésnek” nevezett, és amelynek célja annak megragadása, hogy a légköri szén-dioxid hosszú távú felhalmozódása és az olyan fontos éghajlati változók, mint a hőmérséklet, a nedvesség vagy az El Niño-Déli Oszcilláció (ENSO) hogyan befolyásolják a szárazföldi bioszférában tárolt karbon mennyiségét. Az összehasonlítás érdekében a tanulmány olyan modellekre összpontosított, amelyek figyelembe veszik az ENSO-t és a trópusi átlagos szárazföldi hőmérsékleti anomáliákat.

A második típusú modell nagy szerepet kap a Global Carbon Project (GCP) nemzetközi tudományos erőfeszítésében, amely évente új, az egész Földre kiterjedő karbonköltségvetést készít. A GCP olyan rendkívül összetett számítógépes programok eredményeit egyesíti, amelyek dinamikusan szimulálják a globális növényzetet és az összes kapcsolódó biogeokémiai és hidrológiai folyamatot, amelyek végül az üvegházhatású gázok tudósok által a légkörben megfigyelt koncentrációját eredményezik.

A probléma az, hogy a szén-dioxid-kibocsátás kiegyensúlyozásának mindkét megközelítése még mindig nagy megmagyarázatlan maradványokat hagy maga után. Az ENSO-alapú és a GCP-modellek egyaránt nagyjából plusz-mínusz 750 millió tonna szén-dioxidot hagynak figyelmen kívül évről évre. Évtizedes léptékben a szén-dioxid-kibocsátás egyensúlyhiánya az ENSO-modell esetében körülbelül plusz-mínusz 2,4 gigatonna szén-dioxid, a GCP-modell esetében pedig 3,6 gigatonna.

Ezek az egyensúlytalanságok megnehezítik a világ országai által bejelentett szén-dioxid-kibocsátások pontos ellenőrzését, és megnehezítik annak megértését, hogy a Föld rendszerei hogyan reagálnak a hőmérséklet emelkedésére.

E modellek tökéletesítése érdekében Keelingnek és Birnernek az az ötlete támadt, hogy felhasználják Christian Rödenbeck, a Max Planck Biogeokémiai Intézet éghajlatkutatójának és a tanulmány társszerzőjének munkáját.

Rödenbeck kidolgozott egy módszert annak levezetésére, hogy a különböző helyeken és évszakokban a hőmérséklet hogyan befolyásolja a szárazföldi ökoszisztémák által tárolt vagy a légkörbe kibocsátott karbonok mennyiségét. Ehhez a szén-dioxid légköri koncentrációjának részletes nyilvántartását és a világ 196 mérőállomásáról származó hőmérsékleti adatbázist használta fel. Kutatásával globális térképet készített a szárazföldi karbonkörforgás évszakos hőmérséklet-érzékenységéről a különböző helyszíneken.

Birner és Keeling Rödenbeck térképét egy olyan statisztikai modellhez használta fel, amely nagyon hasonlít a karbonciklus ENSO-modelljéhez, azzal a különbséggel, hogy Rödenbeck szezonális hőmérséklet-érzékenységét helyettesíti az egyenletbe. A kutatócsoport ezután a Hawaii Mauna Loán és a Déli-sarkon 1958 és 2021 között mért légköri szén-dioxid-koncentrációk rekordját használta fel a modell teljesítményének értékelésére.

Nap nap után ez a rengeteg extra hőenergia melegíti fel az atmoszférát

Az új modell mind az egyszerű ENSO-modellt, mind a GCP komplex dinamikus vegetációs modelljét felülmúlta. Az évközi skálán az új modell 500 millió tonna szén-dioxidot hagyott figyelmen kívül évről évre, ami mintegy 250 millió tonna szén-dioxiddal jobb eredmény az ENSO- és a GCP-modellhez képest. A tízéves skálán az új modell még jobban teljesített, a szén-dioxid-kibocsátás egyensúlyhiánya plusz-mínusz 1,6 gigatonna szén-dioxid volt, ami kevesebb mint fele a GCP-modell egyensúlyhiányának.

A modell kisebb szén-dioxid-kibocsátási egyensúlyhiánya csökkenti a bizonytalanságot, és az ENSO- vagy a GCP-modelleknél jobb eszközzé teszi a modellt a bejelentett szén-dioxid-kibocsátás ellenőrzésére. Ötéves időtávon az új modell mindössze 4,4%-os bizonytalansággal tudja igazolni a kibocsátásokat, ami fele a bonyolultabb GCP-modell 8,8%-os bizonytalanságának.

“E modell teljesítménye azt mutatja számomra, hogy nem csak a hőmérséklet vagy az anomális meleg számít a szén-dioxid-körforgás szempontjából, hanem az anomális meleg időzítése és helye is” – mondta Birner.

Birner azt is megjegyezte, hogy a szárazföldi bioszféra hőmérséklet-érzékenysége meglepően stabil.

Elmondta, hogy a modell hőmérséklet-érzékenysége minden évben azonos volt, amikor lefuttatták a modellt. Ha a való világban a szárazföldi ökoszisztémák hőmérséklet-érzékenységei jelentősen változtak volna, akkor a modell nem tudta volna sikeresen figyelembe venni a légkörben mért szén-dioxid-növekedést.

Birner szerint ez azért meglepő, mert a növények milyen szoros kölcsönhatásban vannak a hőmérséklettel, és az élőlények fejlődni és alkalmazkodni tudnak. Könnyen elképzelhető lenne, hogy a növények egyfajta alkalmazkodásként a változó éghajlathoz, megváltoztatják a hőmérséklet változására adott válaszaikat. Az ilyen alkalmazkodás megváltoztathatná azt az összefüggést, amelyet Birner és Keeling modellje a szárazföldi karbonkörforgás levezetésére használt. Mégsem ezt figyelték meg a kutatók. Ehelyett a szárazföldi ökoszisztémák hőmérséklet-érzékenysége világszerte nagyon is állandó maradt abban a 60 évben, amelyet a csapat a modelljük teljesítményének ellenőrzésére használt.

A szerzők azonban azt is megjegyzik, hogy a teljesítmény körülbelül 20 éves időhorizonton túl megtört. Emellett óva intettek attól, hogy a modell sikere által feltételezett stabilitást túlságosan messzire extrapolálják a jövőbe.

“Nagyfokú stabilitást mutatunk, de ez nem jelenti azt, hogy a karbonciklus nem érzékeny a hőmérsékletre” – mondta Keeling. “Ez a stabilitás nem biztos, hogy örökké tart. Valószínű, hogy vannak olyan küszöbértékek a rendszerben, amelyeken túl ez a stabilitás felbomolhat, és valóban magasabb hőmérsékleteket láthatunk, ami a szárazföldi bioszféra nagyobb szén-dioxid-kibocsátásához vezethet.”

A modell következő lépése az lenne, hogy működőképessé tegyük, hogy “megnézzük, hogy a légkörben a szén-dioxid növekedése az elmúlt öt évben összhangban van-e a bejelentett kibocsátásokkal” – mondta Keeling.

De szerinte a modell segíthet abban is, hogy jobban megértsük a földi karbonkörforgás alapjait – ami kulcsfontosságú az éghajlatváltozás előrejelzéséhez és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.

“Ha egy évben szokatlan szén-dioxid-növekedést tapasztalunk, akkor ezt a modellt arra is használhatjuk, hogy ellenőrizzük, miért történt ez” – mondta Keeling. “Ha ez a mostani El Niño olyan, mint a korábbiak, akkor extra szén-dioxid-növekedést tapasztalhatunk. A modell alapvető feltételezései új hipotézist adnak nekünk arról, hogy mi mozgatja a karbonciklust, és ezt tesztelhetjük azzal, amit minden évben látunk.”

Birner, Keeling és Rödenbeck mellett a tanulmány további társszerzői Julia Dohner, a Scripps Oceanography munkatársa és Armin Schwartzman, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem Biostatisztikai és Halıcıoğlu Adattudományi Intézetének munkatársa.

– A cikket Alex Fox írta

Forrás: Scripps Institution of Oceanography


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.