Most ugyanabban a bajnokságban játszanak, mint a svéd állami tulajdonban lévő Vattenfall, akik szintén vadonatúj szénerőműveket üzemeltetnek Németországban, és nemrégiben eladták német lignit (legrosszabb minőségű és általában legmagasabb kéntartalmú barnaszén) eszközeiket az EPH cseh energiacsoportnak.
A svéd Vattenfall cég bejelentette, hogy eladja német lignitkészletét az EPH cseh energiacsoportnak (korábban Mátrai erőmű Cseh befektetője), hivatkozva a fenntartható energia iránti elkötelezettségére. De az eladás valószínűleg lassítja Németország kilépését a szénenergiából.
A cseh EPH energiavállalat beleegyezett abba, hogy megvásárolja a svéd Vattenfall négy német szénüzemét és a hozzá tartozó bányászati eszközöket, amelyek összesen mintegy 7500 alkalmazottat foglalkoztatnak és nagy mennyiségű üvegházhatást okozó gázt termelnek.
Még mielőtt valaki komolyan venné a környezetvédelmi hatását ennek az ügyletnek leírom, hogy teljesen mindegy ki a tulajdonosa egy füstölő kéménynek ökológia- és éghajlatvédelmi szempontból! Egyébiránt az ilyen ügyletek mögött csak a pénz forog tovább és a környezetszennyezés, semmi köze az említett fenntartható energia iránti elkötelezettséghez! Jó kis játékosok ezek a további profitszerzés érdekében és minden vágyuk, hogy lehetőleg alacsonyan tartsák a kvóta és a karbonkredit árát, mellyel legalább megfizetnék a környezetszennyezést elősegítve az alacsony kibocsátású civilizáció létrejöttét.
Persze, ha kapnak még támogatást is hozzá az európai emberek által befizetett adókból, úgy még könnyebb!
Rampasek László | Forrás: Deutsche Welle