A globális hőmérséklet-változás legfrissebb megfigyelései “éghajlati spirál -ként” ábrázolva, 1850 januárjától 2023 júniusáig tartó időszak havi átlagait felhasználva.
Rekordmennyiségű özönvízszerű eső Pekingben ezeken a videókon.
.
Több mint 500 mm csapadék 24 óra alatt! Az időjárás-állomás adatai megszakadtak, az esőzés még mindig tart!
A tájfun 1,45 millió embert érintett Fujianban, és 3,045 milliárd jüan gazdasági veszteséget okozott.
.
2016 óta ez volt a legsúlyosabb tájfun Fujianban.
Ha a 1,5°C közelében ennyire szélsőséges időjárási jelenségeink lesznek, akkor mi történik majd a jövőben? Az átbillenés elkezdődött, tudományos körökben ez már nem lehet vitás, innentől fogva drasztikus lépésekre van szükségünk a korábban a Tudósok Világszövetsége által jelzett területeken.
- Energia. Tömeges takarékossági gyakorlatok bevezetése; átállás a fosszilis tüzelőanyagokról az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megújuló energiaforrásokra, beleértve a nap- és szélenergiát; a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatoknak nyújtott támogatások megszüntetése; és olyan szén-dioxid-díjak kivetése, amelyek elég magasak ahhoz, hogy visszaszorítsák a fosszilis tüzelőanyagok használatát.
- Rövid élettartamú szennyező anyagok. Gyorsan csökkenteni kell a metán, a korom, a fluorozott szénhidrogének és más rövid élettartamú éghajlatszennyező anyagok kibocsátását. Ezáltal a rövid távú felmelegedési tendencia több mint 50%-kal csökkenthető a következő évtizedekben.
- Természet. Állítsuk helyre és védjük meg az olyan ökoszisztémákat, mint az erdők, gyepek, tőzeglápok, vizes élőhelyek és mangroveerdők, és tegyük lehetővé, hogy ezen ökoszisztémák nagyobb része elérje ökológiai potenciálját a légköri szén-dioxid – az üvegházhatást okozó gázok egyik legfontosabb összetevőjének – megkötésében.
- Élelmiszer. Együnk több növényt és fogyasszunk kevesebb állati eredetű terméket. Ez az étrendi váltás jelentősen csökkentené a metán és más üvegházhatású gázok kibocsátását, és felszabadítaná a mezőgazdasági területeket az emberi táplálék, nem pedig az állati takarmány termesztésére. Az élelmiszerpazarlás csökkentése szintén kritikus fontosságú – a tudósok szerint az összes megtermelt élelmiszer legalább egyharmada szemétként végzi.
- Gazdaság. A gazdaság szén-dioxid-mentes gazdasággá alakítása, hogy kezeljük az emberiség bioszférától való függését, és hogy a célokat eltoljuk a bruttó hazai termék mindenáron való növekedésétől. A bioszféra hosszú távú fenntarthatóságának fenntartása érdekében korlátozni kell az ökoszisztémák profitorientált kizsákmányolását.
- Népesség. A naponta több mint 200 000 fővel növekvő globális emberi népesség stabilizálása olyan társadalmi és gazdasági igazságosságot biztosító megközelítések alkalmazásával, mint például a fiatal nők oktatásának biztosítása és az önkéntes családtervezési szolgáltatások elérhetősége.
Rampasek, László A.