Migránsválság kezelése és megoldása ökológiai szempontok figyelembevételével.
A zölddel jelölt országok még nem terhelték túl saját területüket,[1] így ezek ökológiai szempontból alkalmasak a menekültek/migránsok befogadására. A többi ország nem. Persze lehet, csak így még jobban túlterhelnék a biokapacitásukat, és ezáltal a saját összeomlásukat sürgetnék.
Mindez persze nem oldja meg a krízishelyzetet, csak kezeli. Megoldást csak az jelentene, ha eközben biztosítjuk minden szegény nő számára a családtervezést, az iskolát, és az egyenjogúságot. Mivel a családtervezés 1968 óta alapvető emberi jognak számít, ez humanitárius kötelezettségünk.
Az évi 200 millió nemzés fele, és így a megszületett 135 millió gyermek negyede nem kívánt.[2] Mivel évente kb 55 millióan halnak meg, így a növekmény több, mint 40%-át a szülők nem is akarták.[3] A szegény nők milliárdjai kevesebb gyermeket szeretnének, de nincs pénzük fogamzásgátlóra. Ebben segít néhány segélyszervezet, amik csekély forrásból is hatalmas eredményeket értek el, ugyanis világszinten évről évre csökken a születésszám, és egyre több ország teljes termékenységi rátája csökken 2,1 alá (ilyen segélyszervezet pl. a a BOCS Civilizációtervezés Alapítvány). De még bőven van mit tenni ilyen téren, és mivel a családtervezés 1968 óta alapvető emberi jognak számít, ez humanitárius kötelezettségünk.
A képen látható fogamzásgátló eszközök: kondom (egyedül ez nyújt teljes védelmet a nemi úton terjedő betegségek ellen), hormontartamú implantátum (akár 4 éven át is hat), méhen belüli eszköz (közismertebb nevén „spirál”, fajtától függően max. 3-10 évig lehet benn), és injekció (kb. 3 hónapig hat, és már van orvosi segítség nélkül is beadható változat). Ezek a leghatékonyabb eszközök, az utolsó három pedig nem igényel mindennapi odafigyelést, és férfiak elől is elrejthető (ez azért fontos, mert egyes országokban a férfiak sokkal több gyereket szeretnének, mint a nők).
[1] http://www.footprintnetwork.org/content/documents/ecological_footprint_nations/
[2] https://www.guttmacher.org/sites/default/files/report_pdf/abortion-worldwide.pdf (39.o.)
[3] http://www.ecology.com/birth-death-rates/
Sztella Nóra Kántor