Az Éghajlatváltozással Foglalkozó Globális Katonai Tanácsadó Testület (GMACCC), a Környezetvédelmi Biztonsági Intézet (IES) és a Cambridge Fenntartható Vezetési Intézet (CISL) által korábban közzétett eligazítás ismerteti a Klímaváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfontosabb megállapításait az Ötödik értékelő jelentése (AR5) alapján, a védelmi ágazat (honvédség) számára.
Az eligazítás azt mutatja, hogy:
Az éghajlatváltozás egyre nagyobb veszélyt jelent a békére és a biztonságra a világon. Ennek hatása alááshatja a megélhetést, növelheti az önkéntes vándorlást és csökkentheti az államok biztonságot nyújtó képességét.
Az éghajlatváltozás „fenyegetés-szorzóként” működik, fokozva a lakosság körében a sebezhetőségeket és a jelenlegi biztonsági fenyegetéseket, és közvetett módon növelheti az erőszakos konfliktusok kockázatát.
A társadalmak reagálása az éghajlati hatásokra meghaladhatja a válaszok békés kezelésének globális vagy regionális képességét. Valószínűleg növekszik a jelentős humanitárius segítség igény.
Az éghajlatváltozás új kihívásokat fog jelenteni az államok azon képességében, hogy megosszák az erőforrásokat és biztosítsák az emberi biztonságot.
A tengerszint emelkedése és más éghajlati hatások közvetlenül érintik a katonai létesítményeket, és válaszokat igényelnek. Mint fő fosszilis tüzelőanyag-használók, erőkre lehet szükség az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentésére.
Rampasek, László A.
Forrás: AR5_Summary_Defence.pdf